Yenidoğanda Kalp Anomalileri

yenidoganda-kalp-anomalileriBilindiği gibi normal bir kalp kulakçık adı verilen iki üst odacık ve karıncık denilen iki alt odacıktan oluşuyor. Bu odacıklar birbirlerinden septum adı verilen duvarlarla ayrılıyor. Kirli kan getiren damarlar sağ kulakçığa geliyor, oradan  kapak yoluyla sağ karıncığa geçiyor. Kan atardamarlardan akciğere geçiyor ve orada temizlendikten sonra aort atardamarıyla bütün vücuda yayılıyor. Anomaliler çoğunlukla damarlarda, kulakçık ve karıncıklarda oluyor. Kulakçık ve karıncıklar arasında deliklere (bunlar ASD ve VSD olarak tanımlanıyor) ve damarların yapısında bozukluklara, darlıklara, tıkanıklıklara rastlanabiliyor.

Tanı henüz anne karnındayken konuyor

Doğuştan gelen kalp anomalilerinin pek çok sebebi var. Ancak bu sebeblerin büyük bir kısmı bilinmiyor. Bebek anne karnındayken oluşan bazı gelişim bozuklukları nedeniyle kalbin anatomisinde bazı bozukluklar olabiliyor. Bu anomalilere yol açan faktörlerin bilinenleri arasında annenin sigara ve alkol kullanmasının yanı sıra bazı ilaçları (diyabet ve epilepsi hastalıkları için düzenli olarak kullanılan ilaçlar)  kullanması ilk sırada geliyor. Bu alandaki sevindirici gelişme ise, günümüzde bunların çoğunun “’fötal ekokardiyografi” yöntemi ile hamileliğin 4. ve 5. ayından itibaren tespit edilir olması. Anomaliler tespit edildikten sonra buna uygun bir tedavi planlanıyor ya da tedavisi mümkün olmayan sorunlarda gebeliğin sonlandırılmasına da gidilebiliyor. 

Doğumsal kalp anomalilerinin çoğu cerrahi müdahale gerektiriyor. Bu müdahalelerin bazısı doğumdan sonra ilk bir saat içinde, bazısının ilk iki hafta, bazısının ise ilk bir ay içinde yapılması gerekebiliyor.

Cerrahi tedavi teknikleri gelişiyor

Daha once de belirttiğimiz gibi ülkemizde çok özel bir alan olan yenidoğan ve çocuk kalp cerrahisi alanında uzmanlaşmış çok fazla merkez bulunmuyor. Bu durum da, bu alanda çalışan merkezlerde yığılmalara yol açabiliyor.  Oysa çocuk kalp cerrahisi, son yıllarda hızla gelişme gösteren bir alan. Bundan yaklaşık 15 yıl önce ülkemizde yüzde 30 ölüm oranıyla yapılan ameliyatlar günümüzde yüzde 5’in altındaki ölüm oranıyla yapılabiliyor.

Yenidoğanlardaki kalp anomalilerinin tamirine yönelik cerrahi müdahaleler de bu merkezlerde başarıyla yapılabiliyor. Bu ameliyatları geçiren bebeklerin çoğu hayatlarına, hiç sorun yaşamamış normal insanlar gibi sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor. Örneğin, delikler, damarlardaki bazı sorunlar başarıyla gideriliyor. Ancak bazı sorunlarda ameliyat yapılsa da ileride problem çıkma olasılığı olduğu için bu hastaların düzenli olarak takip edilmesi gerekebiliyor. Özellikle karıncıklardan birisinin gelişmediği durumlarda yapılan tek karıncıklı tamirlerde uzun vadede problemler yaşanacağı biliniyor. 

Buradasınız: ANASAYFA ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ Yenidoğanda Kalp Anomalileri