El Bileğinden Anjiyo (Radial Anjio)

el-bileginden-anjiyoKoroner anjiografi ve PTCA(Balon)-Stent işlemleri için el bileğindeki atar damar olan radial arterin kullanılması ilk olarak 1989 da gerçekleştirilmiştir. 1996 yılında ilk olarak bir klinik tarafından Koroner anjiografi ve koroner girişimler için seçilen yöntem olmuştur. Daha sonra  dünyadaki diğer kalp klinikleri de  bu yöntemi izlemeye başlamıştır. Halen tüm dünyada 500 e yakın klinik kalp damarları olan koroner damar anjiosu  balon ve stent işlemlerinde kasık damarı yerine el bileği damarı (RADİAL Arter) yolunu kullanmaya başlamıştır.

Radial anjiografisinin (El bileğinden yapıaln koroner anjiografi) kasık damarından uygulanan  anjiografiye oranla temel üstünlüğü hasta riskinin azaltılması ve konforudur.

Kasıktan yapılan anjioda hastalarda görülen kasık damarı giriş yerinde damar balonlaşması atar ve toplar damar arasında olmaması gereken delik ve damarda  kontrolsuz kanama nedeniyle kasık bölgesinde şişlik ve  son derece ağrılı ve hasta hareketini kısıtlayan  problemlerle karşılaşılmas  riski yüksek iken elbileğindenyapılan ajiografide bu risk hemen hemen sıfıra yakın olmasıdır. Ayrıca el bileği damarının son derece ince  olması ve bu damara parallel ikinci bir damar olması sebebiyle oluşabilecek riskin çok daha düşük olmasıdır. Hatta işlem yapılan el bileği damarı tıkansa dahi hastalarda ciddi sorunla karşılaşılmaması düşük riski gösteren işaretlerdir.

Hasta konforu açısında bakıldığında  hemen herkes için sorun olan yatakta hareketsiz yatma  ve tuvalet ihtiyacının yatakta karşılanması gerkesinimi elbileği anjiografisinde yoktur. El bileği anjiografisinde hastalar işlem yapılacak salona yürüyerek gelir ve işlem sonrası yine yürüyerek dönebilirler. Tuvalet ihtiyaçlarını kendileri giderebilir ve kasık anjiosunda olduğu gibi 6 saat yatağa mahkum kalmak zorunda değildir. El bileği anjiosunda hastalar sadece 3-4 saat boyunca normal hareketli olarak gözetim altında tutulurlar.

Radial anjiografi (el bileğinden anjiografi) bu yönleri ile son 7-8 yıldır dünyada gittikçe artan şekilde uygulama alanı bulan bir tekniktir.

Günümüzde gelişen Kardiyolojik tanı ve tedavi yöntemleri ile;

Pediatrik Kardiyoloji’de Yenidoğandan başlayarak tüm yaş grubundaki çocuklarda tanı ve girişimsel tüm yöntemler ile  kalpte doğuştan oluşmuş deliklerin ameliyatsız kapatılması günümüzde  mümkün  olmaktadır. Kalp kapak darlıklarına girişimsel anjiyografi yöntemiyle ameliyatsız müdahale edilebilmektedir.

  • Kalp ritm bozukluklarının girişimsel olarak müdahale edebilecek Elektrofizyoloji yöntemi,
  • Doku düzeyinde ve stres altında değerlendirme yapabilen Ekokardiyografi,
  • Kalp kasının damarlar tarafından ne derecede sağlıklı beslendiğini gösteren Talyum Sintigrafisi,
  • Gerçek zamanlı ve ortalama değerli analiz yapan Efor Testi,
  • Kalp ritimini 24 ile 48 saat boyunca izleyen Ritm Holter,
  • Tansiyonu 24 saat boyunca izleyen Tansiyon Holter,
  • Kalp ve damar sistemine ait hastalıkların tanısı ve takibi için MR cihazı ile Kardiyak çekimler
  • Flat Panel anjiyografi cihazı ile günümüzde son derece başarılı bir şekilde  Kalp damar Hastalıklarında tanı ve tedavi yapılmaktadır.
Buradasınız: ANASAYFA KARDİYOLOJİ El Bileğinden Anjiyo (Radial Anjio)