Kalp Krizi (Miyokard Enfarktüs)

kalp-kriziTANIMI: Miyokard enfarktüs yani kalp krizi, kalp kaslarının kalıcı hasara uğraması ve ölmesi sonucu meydana gelir. Bunun nedeni çoğu zaman o bölgeye yetersiz kan akışı olmasıdır. Kalp krizlerinin çoğu koroner arterlerin oluşan bir pıhtıyla tıkanması sonucu meydana gelir. Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur. Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır.

Kalp hastalıklarında genetik faktörlerin rolünün olduğu unutulmamalı ve genetik olarak risk altında olan kişiler, erken yaşa inen kalp hastalıklarını düşünerek, 25 yaşından itibaren düzenli kontrol yaptırmalıdır.

TEDAVİSİ: Kalp krizinde, hastanın hastaya hızlı ulaştırılması çok büyük önem taşır. Burada saniyelerin bile önemi vardır. Acil müdahale sırasında damarın açılması ve kalbin tekrar beslenmesi hedeflenir. Bunun için anjiyoplasti, anjiyoplastiye uygun olmayan durumlarda da by-pass cerrahisi düşünebilir.

By-pass cerrahisinde amaç daralan damarın yerine bacak, göğüs veya koldan alınan başka bir atar ya da toplardamarı yerleştirmektir. Böylece kan bu köprü yardımıyla dar ve tıkalı olan bölgenin ilerisinden kalbe ulaşabilir.

Buradasınız: ANASAYFA KVC Kalp Krizi (Miyokard Enfarktüs)