Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Kalp Krizinden Sonra Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kapalı damarı açmak için, stent takılır. Stent, kalp dilinde kafes denilen küçük, yaylı spiral gibi bir şeydir. Hasta, stend takıldıktan hemen sonra her işini kendi yapabilir. İşine bile gidebilir. Açık ameliyat ‘bypass’, o bölgeyi yarıp, kapalı damarların yerine yeni damarlar ilave edilmesidir.

İlaç tedavisi, PTCA ve stent ile tedavi olanları bir yana bırakacak olursak, hastalığın çok ilerlemiş olduğu durumlarda tedavi çözümü bypass ameliyatıdır.

Bu ameliyat çok düşük bir oranda olsa da, ağır komplikasyonlara yol açabilecek bir ameliyattır. Bypass ameliyatında ölüm veya ağır komplikasyonları içeren risk ortalama yüzde 5 kadardır. Ancak bu orana; ameliyat için çok uygun olmayan (damar yapısı ince, kalp adelesi bozulmuş veya beyin, böbrek, akciğer, karaciğer gibi organlarında da önemli hastalıklar bulunan hastaların ameliyatları gibi) hastalar da dahildir. Bunun dışında altmış-yetmiş yaş civarında, başka bir hastalığı olmayan, az riskli denilen grupta ameliyat riski yüzde 1’in altındadır.

By-Pass Ameliyatindan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında hastalığa yol açan bu metabolik bozukluklar için düzenli olarak doktorun  verdiği tedavi uygulanmalı ve ilaçlar kullanılmalıdır.Sigara ve diğer tütün mamüllerinden ve  alkolden kaçınmak gereklidir. Kalp için, düzenli egzersiz yapmak gerekmektedir. En uygunu tempolu yürümek ya da hafif tempolu koşmaktır. Yüzme gibi diğer sporlar da olabilir.

Hafta da dört gün, günde en az 45 dakika-1 saat arası egzersiz yeterlidir. Ancak egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin yürürken, yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı, başağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma vs. olursa durunuz, tekrarlar veya devam ederse hastaneye başvurulmalıdır. Aşırı sıcak -soğuk havalarda ve rüzgara karşı, yemekten hemen önce ya da aç karnına yürünmemeli.

Bypass Sonrasında Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmelidir?

Ameliyat sonrasında kiloya dikkat edilmeli, ideal kiloya inmek için gerekirse diyetisyen desteği alınmalıdır. Günlük yağ tüketimi azaltılmalı, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme biçimi benimsenmeli. Et seçiminde yağsız etler seçilmeli, kırmızı et tüketimi azaltılaraka, balık, tavuk ve hindiye yönelinmeli, pişirme şekli olarak haşlama, ızgara ve buğulama tercih edimeli.

Şeker ve tuz tüketimi de sınırlanmalı, süt ve süt ürünleri tüketiminde, yağı alınmış ürünleri  seçilmeli. Sakatatlar ve kızartmaların yasak olduğu,  ambalajlı hazır yiyeceklerin içeriklerinin mutlaka okunması gerektiği unutulmamalı.

Tüm bu önlemlere rağmen kan kolesterol, şeker, ürik asit, homosistein, CRP vs. düzeyleri kontrol altında değil ise ilaç kullanmak gerekebilir.

Buradasınız: ANASAYFA KVC Sıkça Sorulan Sorular (SSS)