Kalp ve Damar Cerrahisinde Son Gelişmeler

kalp-ve-damar-cerrahisinde-son-gelismelerAmaç kalp hastalığı olan insanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşaması... Bunun için tıp dünyasında çalışmalar son hızla sürüyor. Ve henüz kullanılan yöntemlerin yerini alacak bir yol bulunamasa da ideal olan aranıyor.

Deneysel Aşamada Kök Hücre Yöntemi

Bu tedavinin esası şudur: Vücudumuzda tamir ile görevli, henüz, göz hücresi, kıl hücresi vs. diye farklılaşmamış bir hücre gurubu vardır. Bunlar uygun şartlarda her türlü hücreye dönebilirler. Bunlar arasında, kendini yenileyemeyen kalp hücresi de vardır. Eğer, örneğin kalp krizi geçirdiniz ve kalp adeleniz harap oldu ardından kalp yetmezliği gelişti ise, bu kök hücrelerden kalbinize enjekte ederek, yeni kalp adelesi oluşması sağlanabilir. Bu konuda yoğun çalışmalar vardır, ilerinin ana tedavi yöntemlerinden biri olmaya adaydır. Bazı sonuçlar olumlu, maalesef çoğu ‘’bu şartlarda’’ olumsuzdur.

Biyolojik Bypass  Yöntemi

Yeni damar oluşumu tedavisi de bir diğer yeni yöntemdir. Biyolojik bypass diye de adlandırılan bu yöntemde, tıkalı olan damarlar yerine, birtakım ilaçlar verilerek, yeni damar oluşumu artırılmaya çalışılır. Yani bypass damarını vücudun kendi yapması için uyarıcı ilaçlar verilir. Bu da henüz deneysel aşamada olan bir yöntemdir. 

Hayvanlardan Doku Ve Organ Nakli

Hayvanlardan doku ve organ nakli, son yıllarda doku,  organ reddini önleme alanındaki gelişmelere parelel olarak ilerisi için ümit vaat eden bir tedavi yöntemi haline gelmeye başlamıştır. İnsandan alınan doku ve organların yeterli sayıda olmaması, olsa bile bunlarda bile doku-organ reddinin önemli bir sorun halinde olması, hayvanların da bu amaçla kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir.

Endoskopik Ve Robotik Cerrahi Yöntemleri

Günümüzdeki yeni yöntemlerdir. Endoskopik yöntemler, küçük kesilerden sokulan boruların içinden yapılan ameliyatlardır. En sık olarak, greftlerin hazırlanmasında yararlanılırsa da, bazen bütün ameliyat böyle yapılabilir. Robotik cerrahide borular vasıtası ile değil, doğrudan bir robotun kollarının kullanımı ile yapılan bir ameliyat söz konusudur. Dünyadaki ameliyatların pek azı bu yöntemle yapılır. Bu yöntemlerle ikiden fazla damar bypass ameliyatları çok ama çok zor olduğundan, genellikle vakalar 1 veya 2 damar bypass vakalarıdır. Bu tür vakalar da genellikle balon ve stent ile tedavi edilir. Bu yöntemlerde ilerde gelişebilir ve rutin uygulamalar arasına girebilirse de henüz deneysel aşamadadır.

Yukarıda sayılanlar arasında en çok endoskopik olarak greft hazırlama işi cerrahların ilgisini çekmiş, deneysel aşamadan rutin uygulamalar içine girmeye başlamıştır.

Buradasınız: ANASAYFA KVC Kalp ve Damar Cerrahisinde Son Gelişmeler